Prof.Dr. Mesut Özcan

SORU: (N.P. 22 yaşında): Merhaba. Kolumda 10x12 cm. siyah renk tonda uygulanmış bir haftalık bir dövme var, sildirmek istiyorum. Tamamen silinir mi ve kaç seans sürer? Teşekkür ederim. İyi Çalışmalar.

CEVAP: Dövmenin silinmesini etkileyen en önemli faktörler dövmenin rengi ve derinliğidir. Dövme boyası ne kadar derindeyse silme işlemi o kadar uzun sürer. Lazerle dövme silmede büyük rol oynayan diğer etmense dövmenin yapıldığı bölgedir. Lazerle dövme silme işlemi her zaman % 100 sonuç veremeyebiliyor. Kliniğimizde kullandığımız Q-Switch lazer başlığı ile dövme silme tedavisi ortalama 4–6 seansta hekim tarafından belirtilen aralıklarda yapılır.

Dövme silme uygulaması lazer dışında zımparalama yöntemiyle de yapılabilmektedir. Cerrah uygun görürse dövmenin olduğu bölgeyi cerrahi olarak çıkarmak mümkündür. Cerrahi yöntemde dövmenin olduğu deri kesilip alınır. Dövme derinin gergin olmadığı bir bölgedeyse kesilen yara dudakları birbirine tutturularak estetik olarak dikilir. Aksi takdirde vücudun başka bir yerinden alınan deri bu bölgeye yama yapılır. Bu işlemin dezavantajı eklenen deri ile eklemenin yapıldığı bölgedeki deri arasında renk farklarının olmasıdır. Bu nedenle bu yöntem küçük dövmelerde daha sık tercih edilir.

Zımparalama yöntemiyle yapılan dövme çıkarma işlemi ise yüz ve omuz gibi bölgelerde çok derine inilmeden yüzeysel olarak uygulanır. Bu yöntemde dövme izi 1-3 seansta tamamen yok olabilir. Bu yöntemin dezavantajı ise uygulama sırasında kanama olmasıdır. Seansların hijyenik bir ortamda yapılması ve seanslar boyunca uygulama yapılan kişiye pansuman yapılması gerekmektedir.